hlavicka
4
Feb

Možnosť poukázať 2% dane z príjmu v prospech baníckeho spolku

Sponzorovaný hosting od WebSupport.skkalendar
<<   október / 2022   >>
T Po Ut St Št Pi So Ne
1 1 2
2 3 4 5 6 7 8 9
3 10 11 12 13 14 15 16
4 17 18 19 20 21 22 23
5 24 25 26 27 28 29 30
6 31
galeria Galéria

ARCHÍV UDALOSTÍ

V  utorok 15. júla 2014 sa konalo výjazdové "Utorkové popoludnie", ktorého účastníci si cestou po stopách členov cisárskej rodiny z roku 1764 uctili 250. výročie tejto významnej návštevy. Počas cesty po vybraných technických pamiatkach sme sa oboznámili s aktuálnym stavom týchto objektov. Cesta mikrobusom a dvoma osobmými autami bola naplánovaná po nasledujúcej trase:

Richňavský tajch, Správna budova Hlavnej Bieber štôlne Štiavnické Bane, Štôlňa Glanzenberg, Štiavnická Kalvária, Baňa Starovšechsvätých v Hodruši, Hodrušská dedičná štôlňa, Kostolík v Jalšovej, Žarnovická Huta.

V obci Štiavnické Bane nás milo privítal a pohostil aj starosta obce, p. Stanislav Neusch, člen nášho spolku. Z naplánovaj trasy sa vypustila návšteva vstupného portálu Hlavnej Bieberovej dedičnej štôlne, pretože do programu bol zaradený nový a veľmi dôležitý bod. V rámci zastavenia sa v cachovni Bane Starovšechsvätých v Hodruši sme spolu s prítomnou pani primátorkou Banskej Štiavnice, Mgr. Nadeždou Babiakovou zagratulovali nášmu predsedovi Ing. Richardovi Kaňovi k jeho okrúhlym 60-tinám! Aj touto cestou mu ešte raz prajeme veľa šťastia, zdravia, rodinnej pohody, spokojnosti a ešte mnoho síl do jeho ďalšej práce "na všetkých frontoch"! Ďakujeme mu za vrelé privítanie celej procesie a milé občerstvenie, ktoré potešilo každého a ktorému nikto neodolal :) (myslí sa tým napr. fajný hodrušský ríbezláčik...).

Následne sme už pod vedením nášho predsedu pokračovali v pôvodnom cestovnom pláne cez Hodrušskú dedičnú štôlňu cisára Františka I. Lotrinského do Žarnovickej Huty, kde sme si prezreli zrejme posledný plne funkčný vodný náhonný jarok v celej stredoslovenskej banskej oblasti.

V závere náročného popoludnia zdravé jadro procesie, po krátkom občerstvovovacom zastavení v krčmičke "Hodrušská", zakotvilo v baníckej krčme u Jožka Karabellyho, aby si nadobudnuté zážitky v príjemnej atmosfére predebatovalo... :)

Zdar boh!

foto: Ľubomír Lužina
Po stopách cisárskej rodiny z roku 1764

Pridané: 17.7.2014

partner partner partner partner partner Voľné pracovné miesta