hlavicka
24
Jan

Možnosť poukázať 2% dane z príjmu v prospech baníckeho spolku

Sponzorovaný hosting od WebSupport.skkalendar
<<   jún / 2023   >>
T Po Ut St Št Pi So Ne
1 1 2 3 4
2 5 6 7 8 9 10 11
3 12 13 14 15 16 17 18
4 19 20 21 22 23 24 25
5 26 27 28 29 30
galeria Galéria

ARCHÍV UDALOSTÍ

V stredu 28.11.2018 sa v priestore pred Božou mukou venovanou patrónke bývalej, neďaleko stojacej šachty Mária,  Panne Márii konalo slávnostné odhalenie pútača (informačnej tabule). Text doplnený mapovo fotografickou dokumntáciou je venovaný histórii a významu šachty Mária, pôvodne označovanej ako Maria Himmelfahrt šachta, teda šachta Nanebovstúpenia Panny Márie. Veľké poďakovanie patrí predovšetkým iniciátorovi myšlienky o potrebe vytvorenia a osadenia takéhoto pútača, poslancovi mestského zastupiteľstva pánovi Ľubomírovi Barákovi. Informačná tabuľa sa nachádzav blízkosti miesta, kde už existenciu šachty pripomína len zachovaná Božia muka a betónom prekrytá ohlbeň šachty v súkromenj záhrade. Realizátorom tejto myšlienky bol Banskoštiavnicko-hodrušský banícky spolok za spolupráce so Slovenským banským múzeom a s mestom Banská Štiavnica.

Označovanie významných montánnych objektov a informovanie o ich dávnom význame, je len prirodzeným pokračovaním projektu Geopark Banská Štiavnica, ktorého hlavným cieľom bolo sumarizovať a katalogizovať všetky dostupné informácie a dobové dokumenty o banských, hutníckych, vodohospodárskych a ďalších technických pamiatkach – atraktivitách geoturizmu, rovnako ako aj o významných ekologických fenoménoch širšieho okolia Baanskej Štivanice. Preto aj táto a ďalšie pripravované pútače majú prispieť predovšetkým k zvýšeniu informovanosti a k posilneniu pocitu hrdosti na unikátny životný priestor s bohatou históriou, ktorý má ambíciu stať sa v budúcnosti nielen národným, ale aj medzinárodne uznávaným Geoparkom.

Všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na príprave a realizácii tohoto pútača, rovnako ako tým, ktorí sa zúčastnili jeho slávnostného odhalenia ešte raz veľmi pekne ďakujeme!

Zdar Boh

 

bs_maria_sachta

Foto Karol Weis

Pridané: 29.11.2018

partner partner partner partner partner Voľné pracovné miesta